Pozor: Věnujte pozornost datu vytvoření článku. Zveřejněné údaje již nemusí být aktuální. Za případnou neaktuální informaci neneseme odpovědnost.

Obecné pojmy

Expres půjčka bez doložení příjmu

8/7/2015

Pokud si chceme půjčovat peníze, měli bychom se orientovat alespoň v základních pojmech z oblasti půjček a financí. Jen tak budeme schopni posoudit, zda je pro nás půjčka výhodná a jaká rizika s sebou nese.

Úrok

Udává se v procentech za rok a znamená o kolik víc z půjčené částky musíme věřiteli vrátit. Pokud si například půjčime 10000Kč na jeden rok při úroku 10%, budeme muset po roce vráti 11000Kč. Úrok v sobě ovšem nezahrnuje další poplatky spojené s půjčkou.

RPSN

RPSN neboli roční procentní sazba nákladů, na rozdíl od úroků, v sobě zahrnuje kromě úroku i další poplatky, které musíme u půjčky zaplatit, například poplatek za vyřízení půjčky, poplatky za vedení úvěrového účtu a podobně. Pokud má půjčka úrok 10% a RPSN 20%, znamená to, že když si půjčíme 10000Kč na rok, zaplatíme dohromady věřiteli 12000Kč.

Konsolidace

Konsolidace půjček znamená sloučení stávajících půjček do jedné. Konsolidace má tu výhodu, že za výslednou půjčku platíme méně než za půjčky před jejich sloučením.

Bonita

Bonita znamená schopnost splácet danou půjčku, zpravidla se posuzuje především podle výše příjmu - čím vyšší příjem, tím vyšší bonita a šance dostat úvěr.