V minulých letech byly hypotéky dostupné vysokému procentu žadatelů. To se však od podzimu roku 2016 změnilo. Česká národní banka vydala v této době doporučení všem bankám a hypotečním společnostem, aby poskytovaly hypotéky do maximální výše 95 procent hodnoty nemovitosti. V případě, že by hypoteční společnosti tuto skutečnost nerespektovaly, ČNB by po nich vyžadovala vyšší kapitálové zajištění.
Dne 1. dubna 2017 ČNB vydala druhé doporučení, aby banky půjčovaly jen omezené množství finančních prostředků, a to do maximální výše 90 procent. Co tím ČNB sleduje? Jejím záměrem je nepůjčovat lidem, kteří nemají vytvořeny vlastní rezervy a spoléhají se při financování nemovitosti pouze na úvěr. Některé hypoteční společnosti umí tuto situaci vyřešit a klientům nabízejí kombinaci hypotéky a úvěru ze stavebního spoření.
Na základě nového zákona o spotřebitelském úvěru č. 257/2016 Sb. musejí hypoteční banky a společnosti přísněji posuzovat finanční možnosti žadatelů. V případě, že tak společnosti neučiní, mohou klienti vznést do tří let od podpisu smlouvy námitku. Podle svých možností by zaplatili pouze jistinu bez úroků.
Nový zákon o spotřebitelském úvěru přináší klientům hypotečních společností další výhodu: Jednou za 12 měsíců mohou uhradit mimořádnou splátku ve výši 25 procent z poskytnutého úvěru. Hypotéku je rovněž možno předčasně splatit v případě úmrtí, dlouhodobé nemoci nebo invalidity dlužníka, popřípadě jeho partnera. Jestliže klienti do dvou let od poskytnutí hypotéky prodají nemovitost, může si banka naúčtovat sankci ve výši 1 procenta ze splacené částky, maximálně však 50 tisíc korun.
Opatření ČNB bude mít na mnoho klientů negativní dopad. Na hypotéku dosáhne méně klientů a pouze ti s nejvyšší bonitou. Předpokládá se, že hypotéky od 80 do 90 procent hodnoty nemovitosti získá maximálně 15 procent nových žadatelů. S platností nového zákona navíc vzrostla základní úroková sazba a kupující má za povinnost zaplatit daň z nabytí nemovitosti.